دستگاه کارتخوان چیست؟

دستگاه کارتخوان یا پایانه فروش یک دستگاه سخت افزاری است که به افراد امکان می دهد در هر مکان و در هر ساعتی از شبانه روز با استفاده از کارت اعتباری محصولی را خرید و یا خدمتی را دریافت کنند و در همان لحظه هزینه آن را پرداخت نمایند. با دستگاه کارتخوان نیازی به حمل پول نقد و ایستادن در صف های طولانی بانک نیست.

استفاده از دستگاه کارتخوان بسیار ساده است و هر شخصی با یک بار پرداخت می تواند از این مزیت بهره مند شود. با کشیدن کارت بر روی شیاری که روی دستگاه وجود دارد اطلاعات کارت شما خوانده شده و با وارد کردن رمز کارت و درج مبلغ، مبلغ مورد نظر از حساب شما کسر و به حساب شرکت و یا فروشگاهی که از آن خرید کرده اید واریز می گردد. این مراحل ظرف مدت چند ثانیه انجام می شود و در نهایت دو عدد رسید برای مشتری و فروشنده چاپ می گردد.

دستگاه کارتخوان از طریق ارتباط تلفنی یا شبکه ‌ای به سیستم بانکی امکان انتقال خودکار مبلغ خرید از حساب خریدار به فروشنده را فراهم می ‌سازد. دستگاه‌ های کارتخوان علاوه بر امکان پرداخت، دارای عملکردهای مختلفی از جمله اعلام موجودی، دریافت صورتحساب، پرداخت قبوض، خرید شارژ، امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه است که باعث می شود مزایای یک شعبه کوچک بانکی را داشته باشد.

به طور کلی یک دستگاه پوز با برنامه های خاص و دستگاه های ورودی و خروجی برای کسب و کاری که در آن خدمت می کند، ارائه می شود. دستگاه کارتخوان از طریق اینترنت فعال شده که امکان آموزش و عملکرد از راه دور و همچنین ردیابی موجودی را در مکان های پراکنده از نظر جغرافیایی امکان پذیر می کند.

با ادامه مقاله همراه ما باشید و اطلاعات بیشتری در مورد پایانه فروش کسب کنید تا با توجه به نوع کسب و کار خود بهترین دستگاه پوز را انتخاب و خریداری نمایید.

 • دستگاه کارتخوان به زبانی ساده
 • ورود دستگاه کارتخوان به ایران
 • نحوه کارکرد دستگاه پوز
 • اجزای اصلی دستگاه های کارتخوان
 • دستگاه های کارتخوان به چه سخت افزاری نیاز دارند؟
 • دستگاه های کارتخوان به چه نرم افزاری نیاز دارند؟
 • چگونه تراکنش در دستگاه کارتخوان انجام می پذیرد؟
 • مزایا و قابلیت های دستگاه پوز
 • انواع دستگاه کارتخوان

دستگاه پوز به زبانی ساده

دستگاه کارتخوان یا پایانه فروش به دستگاهی می گویند که با دریافت کارت های بانکی امکان تراکنش های مالی را میسر می سازد. شما می توانید به راحتی خرید و یا از خدماتی استفاده کرده و با کارت اعتباری خود که روی دستگاه کارتخوان کشیده می شود عملیات پرداخت را انجام دهید.

ورود دستگاه کارتخوان به ایران

سال ۱۳۸۱ را می توان سال ورود دستگاه های کارتخوان به ایران دانست. این دستگاه کوچک اما کارآمد تحول بزرگی در صنعت بانکداری ایجاد نمود به طوری که مردم را از صف های طولانی برای دریافت پول نقد از بانک ها نجات داد. همچنین ریسک حمل پول های نقد را به میزان قابل توجهی کاهش داد. در ایران برای اولین بار بانک های صادرات و کشاورزی از دستگاه کارتخوان جهت تسهیل روند پرداخت پول استفاده کردند. کم کم با موفقیت این پروژه در سال ۱۳۸۲ بانک های دیگر و پیرو آن فروشگاه های بزرگ و سایر مکان های خدماتی از این پایانه های فروش استفاده کردند.

نحوه کارکرد دستگاه کارتخوان

هنگامی که از کارت اعتباری برای پرداخت هزینه ای استفاده می شود یک پایانه فروش ابتدا نوار مغناطیسی را می خواند تا اعتبار کافی برای انتقال را بررسی کند، سپس انتقال را انجام می دهد. معامله فروش ثبت و رسید چاپ می گردد یا از طریق ایمیل یا پیامی برای خریدار ارسال و اطلاع داده می شود. صاحبان کسب و کار یا فروشندگان با توجه به نحوه ترجیح خود برای مدیریت جریان های نقدی می توانند دستگاه کارتخوانی را خریداری کرده و یا اجاره کنند.

دستگاه های پوز یا همان کارتخوان را می توان در فروشگاه های شلوغ خرده فروشی و رستوران هایی مشاهده کرد که صاحبان آن ها نسبت به این واقعیت آگاه هستند که مشتریان به طور کلی دوست ندارند برای پرداخت هزینه یک محصول یا خرید یک وعده غذایی در صف منتظر بمانند. قیمت، عملکرد و کاربر پسند بودن معیارهای مهم خریداران دستگاه های پوز هستند. در این جهان در حال رشد به هم پیوسته امنیت سیستم ها بسیار مهم است. باید بدانید که برخی از این دستگاه ها با توجه به عدم وجود سیستم عامل های به روز امکان هک اطلاعات را برای کلاهبردارن میسر می سازند. بنابراین در انتخاب دقت کنید.

اجزای اصلی دستگاه های کارتخوان

دستگاه های کارتخوان به چه سخت افزاری نیاز دارند؟

محصولات سخت افزاری مورد نیاز شما با توجه به نوع تجارت و کسب و کار شما متفاوت است. بنابراین ممکن است در استفاده از سخت افزارها نیز متفاوت باشند. همان طور که می دانید هر یک از درگاه های پرداخت الکترونیکی دارای چندین قطعه مهم و کلیدی سخت افزاری هستند. از مهم ترین قطعات سخت افزاری این دستگاه ها می توان به محل کشیدن کارت، بارکد خوان، صفحه کلید، رول کاغذی و غیره اشاره کرد.

دستگاه های کارتخوان به چه نرم افزاری نیاز دارند؟

اصلی ترین و مهم ترین عملکرد که مدیریت و تحلیل فرایند کار را برعهده دارد، وظیفه بخش نرم افزاری این دستگاه ها است. از نرم افزارهایی که استفاده شده می توان به ON- SITE که وظیفه ارتباط بین کارت بانکی و بانک را برعهده دارد و CLOUD – BASED اشاره کرد.

چگونه تراکنش در دستگاه کارتخوان انجام می پذیرد؟

انجام تراکنش لحظه ای است که معامله نهایی می شود یا لحظه ای است که مشتری در ازای کالاها و خدماتی که دریافت کرده مبلغی را پرداخت می کند. این پرداخت ها ممکن است در ازای پرداخت کارت اعتباری، پرداخت از طریق تلفن همراه و غیره باشد. معمولاً قبل از انجام معامله می بایست عمل احراز هویت انجام گردد. سپس اطلاعات احراز هویت از شماره پین ​​یا سایر ویژگی های امنیتی از طریق شبکه های خودپرداز عبور می کند تا زمانی که به مقصد که همان بانک صادر کننده است برسد. در این مرحله بانک می تواند پرداخت را مجاز کرده و یا آن را رد کند. در صورتی درخواست رد می شود که موجودی خریدار کافی نبوده، رمز عبور او اشتباه و یا حساب او مسدود باشد.

مزایا و قابلیت های دستگاه پوز

همان طور که در بالا اشاره شد پیدایش این دستگاه ها کمک شایانی به صنعت بانکداری، معاملات و خرید و فروش ها کرد. از مزایا و قابلیت ها پایانه های فروش که امروزه شاهد آن ها از فروشگاه ها و مراکز خرید بسیار بزرگ گرفته تا کسب و کارهای بسیار کوچک هستیم عبارتند از:

 • امکان اتصال به انواع نرم‌افزارهای فروشگاهی که خدمات بسیاری را امروزه ارائه می دهند.
 • امکان پرداخت غیرحضوری از طریق اپلیکیشن ها
 • امکان دریافت گزارش‌های آنلاین و سفارشی ‌سازی شده از طریق وب‌ سایت های مربوطه.
  این گزارش ها می توانند هر معامله رخ داده را گزارش دهند. این نوع گزارش های دقیق حتی می توانند به صاحبان کسب و کار که از دستگاه کارتخوان استفاده می کنند، بگویند که چه مورد خاصی می تواند برای آن ها محبوب تر باشد. برای مثال اگر فروشگاه کفش دارید؛ این گزارش ها می توانند به شما بگویند کدام سبک ها، رنگ ها یا حتی اندازه ها بیشترین فروش را دارند، زیرا در پشت پرده این دستگاه ها نرم افزارهای هوشمندی طراحی شده است. یا اگر یک فروشگاه عمومی دارای چندین شعبه را اداره می کنید ممکن است بخواهید بدانید چه کالاهایی در چه ساعت های مختلفی در روز بهترین فروش را دارند تا به وسیله این داده های باارزش فروش خود را مدیریت کنید.
 • ارائه خدمات تسهیم مبالغ به چند حساب بانکی که باعث تسهیل روند کاری بانکی شده است.
 • امکان پرداخت انواع قبض‌های اعم از قبض های جریمه و پرداخت عوارض ها
 • خرید شارژ تلفن همراه که شامل اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، رایتل است.
 • اعلام موجودی حساب

انواع دستگاه کارتخوان

 • دستگاه کارتخوان تلفنی یا Dial upهمان طور که از نام آن پیداست برای برقراری ارتباط با بانک مقصد نیاز به اتصال خط تلفن ثابت دارد.
 • دستگاه اینترنتی Lan که برای برقراری ارتباط با بانک مقصد نیاز به اینترنت پرسرعت دارد.
 • پایانه فروش سیار GPRS که برای برقراری ارتباط با بانک مقصد نیاز به سیم کارت و اینترنت DATA دارد.
 • دستگاه پوز فروشگاهی PC-POS که برای برقراری ارتباط با بانک مقصد نیاز به اتصال به انواع نرم افزارهای فروشگاهی دارد تا نیازی به وارد کردن مبلغ به صورت دستی نبوده و امکان بروز خطای انسانی را تا حدی کاهش می دهد.
 • دستگاه کارتخوان همراه M-POS که دستگاهی کوچک نسبت به سایر دستگاه های موجود است و با استفاده از اپلیکیشن خدمات را انجام می دهد. این دستگاه ها دیگر تاییدیه کاغذی نمی دهند و آن را به صورت پیامک برای طرف مقابل ارسال می کند.
 • دستگاه کارتخوان بی سیم WIFI که برای برقراری ارتباط با بانک مقصد نیاز به اینترنت wifi دارد. تا فاصله ۳۰ متری از wifi پاسخگو هستند و به صورت سیار کار می کنند.

جمع بندی

در این مقاله با شرح کار دستگاه پوز به طور کلی آشنا شده و متوجه شدیم که روند کار آن، مزایا و قابلیت های آن به چه صورت است. همچنین انواع این پایانه های فروش را نیز شناختیم. حال فکر می کنید کدام دستگاه پوز برای کسب و کار شما مناسب است؟ شما می بایست دستگاه هایی را انتخاب کنید که تأثیر زیادی در نحوه اداره کارهای روزمره در خصوص کسب و کارتان بگذارد و همچنین به رشد آن کمک کند. همان طور که متوجه شدید گزینه هایی زیادی جهت انتخاب دستگاه کارتخوان در پیش روی شماست که می بایست با توجه به نوع هدف و تجارت شما و با تحقیق و بررسی، بهترین را انتخاب کنید.